بایدن به نتانیاهو: اگر به ایران حمله کنید ما نیستیم

تاریخ خبر/ چهارشنبه, 13تیر , 1403

دستیاران کاخ سفید به روزنامه نیویورک تایمز گفتند که بایدن تهدید کرده است که اگر بنیامین نتانیاهو در واکنش به حمله تلافی جویانه گسترده ۱۳ آوریل ایران به اسرائیل، دست به حمله‌ای متقابل و گسترده بزند، پشت تل آویو نخواهد ایستاد.

روزنامه نیویورک تایمز فاش کرده که بایدن پس از حمله تلافی جویانه ایران به اسرائیل در ۱۳ آوریل گذشته، به نخست وزیر اسرائیل هشدار داده که دست به حمله متقابل به ایران نزند و اگر چنین کند، حمایت واشنگتن را نخواهد داشت و باید به تنهایی با ایران درگیر شود.

ایران پس از عملیات تنبیهی “وعده صادق” در تلافی حمله اسرائیل به ساختمان سفارت ایران در دمشق، تهدید کرده بود که اگر اسرائیل جواب این اقدام را بدهد، با حمله‌ای گسترده‌تر این رژیم را در هم خواهد کوبید.

ایدن در همان شب عملیات وعده صادق در اتاق وضعیت کاخ سفید به صورت تلفنی با نتانیاهو در حال صحبت بوده تا از تشدید تنش که می‌توانست خاورمیانه را ملتهب کند، جلوگیری کند.

بایدن در این مکالمه تلفنی به نتانیاهو گفت: “اجازه دهید واضح بگویم. اگر حمله بزرگی به ایران انجام دهید، تنها خواهید ماند. “

در آن مکالمه نتانیاهو اصرار داشته که حمله ایران باید با واکنشی متقابل و بازدارنده همراه شود و بایدن نیز در جواب گفته: اگر می‌خواهی چنین کنی، ما نیستیم.

پس از پایان یافتن (عملیات ایران) و سرنگون شدن تقریبا همه موشک‌ها و پهپادها، بایدن با نتانیاهو تماس گرفت تا او را متقاعد کند که به سمت تشدید تنش نرود و با گفتن این جمله که ما “پیروز شدیم”، تلاش کرد نتانیاهو را از اقدام متقابل بازدارد و در نهایت به او متذکر شد که در صورت اقدام نظامی متقابل علیه ایران، تنها خواهد ماند.

.
منبع:
خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

error: Alert: Content selection is disabled!!