چند بار دستشویی رفتن در روز طبیعی است؟

تاریخ خبر/ چهارشنبه, 13تیر , 1403

دستشویی رفتن در روز چند بار باید باشد؟ آیا تا به حال کنجکاو بوده اید که بدانید چند بار اجابت مزاج در روز طبیعی محسوب می شود یا اینکه تغییر قوام و رنگ و بوی مدفوع نشانه چیست؟

متخصصان معتقدند هرگونه تغییر در اجابت مزاج می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری یا اختلال خاص در بدن باشد.

دستشویی رفتن در روز چند بار باید باشد؟

حرکات روده، یک ضرورت برای زندگی است، به شما اجازه می دهند ضایعات رژیم غذایی خود را از این طریق خالی و دفع کنید. در حالی که تمام افراد دستشویی می کنند, اما فرکانسش تا حد زیادی تغییر می کند.

برخی محققان نشان می دهند که سه حرکت روده در یک روز، تا سه بار در هفته نرمال و طبیعی می باشد. برخی اوقات ثبات مدفوع یک فرد می تواند شاخص مهمی از سلامت روده او باشد با این حال, اگر یک فرد اغلب به اندازه کافی یا زیادی دستشویی کند, هر دو می توانند باعث مشکلات جدی سلامتی شوند.

چند بار در روز باید دستشویی کرد؟​

میزان ثابتی برای تعداد دفعاتی که فرد باید دستشویی کند، وجود ندارد ؛ به عنوان یک قاعده کلی, دفع مدفوع سه بار در یک روز، تا سه بار در هفته نرمال است.

اکثر افراد یک الگوی منظم دفع مدفوع دارند:

آن ها هر روز یک تعداد تقریبا یکسان و در یک زمان مشابه در روز دستشویی می کنند.

بر اساس یک نظرسنجی از بیش از ۲۰۰۰ شرکت کننده، پاسخگویان الگوهای زیر را برای دستشویی گزارش دادند:

تقریباً 50 درصد افراد یک بار در روز.

28 درصد 2 بار در روز.

5.6 درصد 1 تا 2 بار در هفته دستشویی می کنند.

اکثر پاسخ دهندگان (61.3 درصد) میانگین دستشویی را در صبح گزارش کردند.

22 درصد دیگر نیز در بعد از ظهر گزارش دادند و تنها 2.6 درصد از آن ها آخر شب را گفتند.

نزدیک به 31 درصد پاسخ دهندگان گزارش دادند که مدل مدفوعشان شبیه به یک سوسیس یا یک مار است که بافتی نرم و صاف دارد.

چه چیزی می تواند بر تعداد دستشویی رفتن در روز تاثیر بگذارد؟

عوامل متعددی می توانند بر میزان و چگونگی فرم مدفوع شما تاثیر بگذارند. این گزینه ها، می توانند شامل موارد زیر باشند:

رژیم:

فیبرهای حلال و غیر قابل حل در اشکال غلات کامل، سبزیجات، و میوه ها می توانند توده هایی را به مدفوع شما اضافه کنند و حرکات روده را ترویج دهند. اگر مقدار قابل توجهی از این غذاها را در رژیم غذایی خود نداشته باشید، ممکن است به طور مرتب دستشویی نروید.

همچنین مایعات، آن را نرم تر و آسان تر می کند و باعث عبور بهتر مدفوع می شود. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان توصیه می کنند در صورتی که مبتلا به یبوست هستید، جذب مایعات را افزایش دهید و در طول روز حداقل دو لیتر آب بنوشید.

تغذیه از عوامل تاثیر گذار بر تعداد دستشویی رفتن در روز
مایعات:

از آنجا که روده بزرگ آب اضافی را جذب می کند، نوشیدن مایعات به اندازه ناکافی مدفوع را سفت می کند و دستشویی رفتن را دشوارتر می کند. کسی که یبوست را تجربه می کند، باید مصرف و جذب مایعات خود را افزایش دهد تا به خودش کمک کند.

سطح فعالیت:

حرکات حلقوی، حرکت روده ای داخلی است که مواد غذایی هضم شده را جلو می برد تا به عنوان مدفوع دفع شود. شما می توانید به همراه فعالیت بدنی، مانند پیاده روی و یا درگیر شدن با دیگر اشکال ورزشی، به این حرکت کمک کنید.

بیماری مزمن یا حاد:

برخی بیماری های مزمن نظیر بیماری روده ملتهب (که شامل بیماری کرون و کولیت و زخم معده) است ، می تواند باعث افزایش حرکات روده پس از دوره های یبوست شود.

در بخش سلامت نمناک اشاره کرده ایم که بیماری های حاد مانند بیماری های ویروسی معده و روده و یا آسیبی که به خاطر آن نیاز دارید، داروهای درد را مصرف کنید، می توانند باعث فعالیت آهسته تر روده و ایجاد تغییراتی در الگوهای دستشویی شود.

هورمون ها:

برخی هورمون ها، مثل پروژسترون و استروژن، می توانند بر تعداد دستشویی رفتن یک زن تاثیر بگذارند. به عنوان مثال، برخی از زنان در روزهای منتهی به پریود و در آغاز دوره خود به دفعات بیشتری دستشویی می روند.

عوامل اجتماعی:

برخی افراد در دستشویی رفتن در مکان های عمومی، در محل کار، یا زمانی که افراد دیگر در آن نزدیکی هستند، مشکل دارند. این می تواند باعث شود که فردی ” بیش از حد لزوم دستشویی اش را نگه دارد. در طول زمان، بدن قادر نیست به سرعت به نشانه های دستشویی رفتن واکنش نشان دهد، که می تواند باعث شود فرد احساس یبوست و یا احساس ناراحتی کند.

سن:

هرچه پیرتر می شوید و سن بالاتر می رود، احتمال بیشتری وجود دارد که به یبوست مبتلا شوید. این به علت تعدادی از عوامل، از جمله کاهش حرکت معده است که باعث کاهش هضم می شود، کاهش تحرک، و مصرف دارو های بسیار نیز ممکن است سلامت روده را کم کند.

انسجام مدفوع شما به چه معناست؟

وقتی نوبت به حرکات روده نرمال می رسد، ثبات حرکات روده شما می تواند علاوه بر فرکانس یک عامل باشد. عبور باید نرم و نسبتاً آسان باشد. آن ها عموماً شبیه به یک مار یا سوسیس هستند، زیرا این آینه درون روده ها وجود دارد. به طور کلی، باید به خاطر از بین رفتن گلبول های قرمز خون در بدن، قهوه ای باشد.

“مدفوع شل یا آبکی می تواند نشان دهد که شما تحریک گوارشی دارید و مدفوعتان در زمان عبور از روده ها خیلی سریع حرکت می کند. ممکن است به یک مشکل تبدیل شود نه تنها به این دلیل که باید به دفعات بیشتری دستشویی کنید، بلکه به این دلیل که بدن شما مواد غذایی زیادی را از مدفوعتان جذب نمی کند.

بر عکس، مدفوع هایی که به سختی از روده عبور می کنند، دشوار است. آن ها ممکن است موجب مشکلات مدفوعی شوند، که می تواند به بواسیر منجر شود و موجب شود تا مدفوع در روده ها بماند.

چه زمانی باید به پزشک در مورد تعداد حرکات روده مراجعه کرد؟

چه به خاطر بیماری باشد یا تغییر در فعالیت و یا رژیم غذایی، هر کسی تغییر در حرکات روده اش را در زمان هایی تجربه می کند. با این حال، تغییراتی که بیش از یک هفته طول می کشد، ممکن است موجب نگرانی شود. برخی علائم نیز وجود دارند که نشان می دهند شما در این موارد باید به دنبال توجه پزشکی اورژانسی باشید.

این موارد عبارتند از:

وجود خون در مدفوع، که ممکن است قرمز یا سیاه به نظر برسد و شبیه بافت پودر قهوه را داشته باشد.

مدفوع خونی، شکل پودر قهوه، یا هر مشکلی که برای مدفوع افتاده است

عدم وجود حرکت روده در بیش از سه روز

درد شکمی شدید و تیز

اگر شما به طور مرتب دچار یبوست یا اسهال شدید هستید، باید پزشک خود را ببینید.پزشک شما احتمالاً یک سابقه پزشکی خواهد گرفت و داروهایی که برای تعیین اینکه کدام یک از آن ها می توانند به یبوست یا اسهالتان کمک کنند را بررسی می کند. آن ها همچنین می توانند سبک زندگی و رژیم غذایی ای را توصیه کنند که می تواند نظم روده تان را ارتقا دهد.

حد نرمال دستشویی رفتن در روز چیست؟

عادت های سالم (روده ای) به این معنی است که یک نفر به طور منظم دستشویی می کند و برای عبور نرم و راحت است. حرکات روده منظم باعث می شود که روده بزرگ بدون درد و یا ناراحتی مدفوع را خالی کند.

چه حد دستشویی رفتن در روز غیر عادی است؟

مدفوعی که آبکی و یا شل است نشان می دهد که به سرعت از روده در حال حرکت است، که معمولاً ناشی از سوزش، مانند عفونت یا یک منبع دیگر التهاب است. داشتن اسهال مزمن (عبارت برای افزایش تنش و مایع) می تواند منجر به آب زدایی یا عدم تعادل الکترولیت شود.

اسهال هم چنین می تواند به کمبود مواد مغذی منجر شود، چون روده قادر به جذب آن ها وقتی که به سرعت در حال حرکت است، نمی باشد. مدفوعی که کوچک و گلوله ای است نیز غیر عادی است و معمولاً نشانه یبوست یا خالی کردن ناقص روده می باشد. عبور این نوع مدفوع می تواند سخت یا دشوار باشد و ممکن است منجر به مشکلات دیگری مانند بواسیر و مدفوع سفت شود.

آیا ممکن است در یک روز بیش از حد دستشویی کرد؟

در صورتی که فرد، معمولا در طول روز به طور مرتب مدفوع می کند و مدفوعش نرم و صاف است و عبورش راحت است، پس جایی برای نگرانی ندارد. اما اگر مدفوع خیلی آبکی و یا شل باشد، ممکن است برخی خطرات سلامتی مرتبط با مایع و کاهش الکترولیت وجود داشته باشد که همراه با اسهال است.

.
منبع:
خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

error: Alert: Content selection is disabled!!