۵ ترفند ساده تغذیه‌ای برای بهبود زخم روی پوست

تاریخ خبر/ چهارشنبه, 6تیر , 1403

زخم‌های جدی ممکن است شامل زخم‌های پوستی باشد که به عنوان زخم بستر نیز شناخته می‌شود. این زخم‌ها در جاهایی ایجاد می‌شوند که استخوان به پوست نزدیک است. مثل مچ پا، پشت، آرنج و پاشنه. این زخم‌ها برای کسانی که بستری هستند، از ویلچر استفاده می‌کنند و یا قادر نیستند وضعیت بدنشان را تغییر دهند، خطرآفرین است. در افرادی که دیابت دارند، احتمال بیشتری وجود دارد که به این نوع زخم‌ها و به خصوص زخم در ناحیه پا دچار شوند که ترمیم شدنش شاید هفته‌ها و ماه‌ها طول بکشد.

خوشبختانه انتخاب غذاهای سالم می‌تواند به این افراد کمک کند تا کالری مورد نیاز، ویتامین‌ها، مواد معدنی و پروتئین لازم را دریافت کنند و بهبود پیدا کنند.

تسریع در ترمیم زخم با تغذیه خوب

۱- وعده‌های غذایی را طوری تنظیم کنید که شامل میزان درستی از پروتئین‌ها، میوه‌ها، سبزیجات، لبنیات و غلات باشد.

۲- میوه‌ها و سبزیجاتی را انتخاب کنید که از نظر ویتامین c غنی باشند. مثل کلم بروکلی یا توت فرنگی. برای میزان کافی زینک، غلات غنی‌شده و غذاهای حاوی پروتئین را انتخاب کنید. مثل گوشت، مرغ، غذاهای دریایی یا حبوبات. بعضی از زخم‌ها احتمالا برای خوب شدن نیاز به مقدار بیشتری از ویتامین‌ها و مواد معدنی دارند که برای استفاده از این مکمل‌ها باید حتما با پزشک مشورت کنید.

۳- پروتئین کافی در طول روز دریافت کنید. از منابع پروتئینی برای وعده‌های غذایی یا میان وعده‌ها استفاده کنید. مثل تخم مرغ برای صبحانه، لوبیا برای ناهار، ماست یا پنیر برای میان وعده و مرغ برای شام.

۴- آب کافی بنوشید یا از نوشیدنی‌های غیرشیرین استفاده کنید.

۵- برای افراد دیابتی میزان قند خون را کنترل کنید تا از ایجاد زخم جلوگیری شود و به روند بهبودی کمک شود.

.
منبع:
خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

error: Alert: Content selection is disabled!!