آخرین اخبار

چرا مشارکت در انتخابات هشتم تیر مهم‌تر از نتیجه آن است؟/ ۵ دلیل برای ضرورت گرم شدن تنور انتخابات

تاریخ خبر/ جمعه, 11خرداد , 1403

رسانه‌های خارجی سالهاست برهم زدن انسجام داخلی و شکاف موسوم به “دولت/ملت” در ایران را پیگیری می‌کنند، با این وجود تاکنون موفق نشده‌اند جمهوریت نظام را بی اعتبار کنند.

در انتخابات مجلس دوازدهم با وجود تلاش همین رسانه ها برای کاهش مشارکت، بیش از ۴۰ درصد واجدان شرایط در انتخابات شرکت کردند که شکستی برای همین رسانه‌ها بود.

با این حال در انتخابات پیش رو مشارکت بی تردید بالاتر خواهد بود و شاید به همین دلیل معاون وزیر کشور از مشارکت ۷۰ درصدی در ماراتن هشتم تیر خبر داده است.

برای ترسیم دلایل اهمیت بالای مشارکت در انتخابات پیش رو، دست‌کم به ۵ دلیل می‌توان اشاره کرد:

اول: این انتخابات نوعی تجدید بیعت با رئیس جمهور شهید و رای اعتماد دوباره به خدمات اوست. شهید رئیسی در راه خدمت به مردم جان خود را از دست داد و حالا رکوردشکنی مشارکت انتخاباتی در دولتی که به نام اوست، نوعی قدرشناسی از تلاش‌های وی محسوب می‌شود که فارغ از نتیجه، خود حائز اهمیت است.

دوم: این انتخابات، اولین رقابت در عرصه ریاست جمهوری پس از توطئه منتهی به اغتشاشات ۱۴۰۱ است. در جریان این انتخابات، مشارکت بالا، نوعی خط بطلان بر همه تلاش ها برای قهر مردم با صندوق رای است و به همین دلیل مشارکت بالا در این انتخابات در حفظ جمهوریت نظام ضروری است.

سوم: رای بالای رئیس‌جمهور آینده می‌تواند توان دولت برای پیشبرد مسائل کلان کشور را بالا برده و قدرت کابینه در مدیریت اجرایی را افزایش دهد. اگر مشارکت انتخاباتی پایین باشد، ممکن است دولت توان کافی در دنبال کردن مطالبات عمومی را نداشته باشد که به زیان کشور است.

چهارم: چشم تیم‌های مذاکره‌کننده با ایران به انتخابات ۸ تیر است. اگر مشارکت انتخاباتی بالا باشد، تیم مذاکره‌کننده کشورمان با قدرت می‌تواند برای رفع تحریم‌ها و امتیازگرفتن از دولتهای غربی تلاش کند. تجربه‌های قبلی نشان می‌دهد نرمش طرف مقابل در برابر ایران همواره پس از مشارکت بالای انتخاباتی رخ داده است.

پنجم: و دلیل نهایی آنکه، مشارکت بالای انتخاباتی، بلوغ سیاسی جامعه ایرانی را نشان می دهد که با درک شرایط حساس داخلی و خارجی، از کیان کشور در برابر تهدیدات دفاع می‌کند. قهر با صندوق نتیجه‌ای جز تضعیف ایران ندارد، حال آنکه مشارکت بالا، انسجام ملی را تقویت کرده و بی تردید جامعه ایرانی را متحدتر و قدرتمندتر خواهد کرد. همان شعاری که شهید رئیسی در انتخابات پیشین تکرار می‌کرد و وعده صادق “ایران قوی” داد.

.
منبع:
خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

این موارد را هم مشاهده نمائید ...

error: Alert: Content selection is disabled!!