درآمد میلیونی با سوءاستفاده از کارت معلولان!

تاریخ خبر/ چهارشنبه, 26اردیبهشت , 1403

فرانک رستگارنسب ظهر امروز، سه‌شنبه، در نشست با سازمان‌های مردم‌نهاد که در استانداری کردستان برگزار شد، اظهار داشت: در استان کردستان 546 سازمان مردم‌نهاد وجود دارد که 151 مورد دارای مجوز از استانداری، 81 مورد مجوز فرمانداری، 80 انجمن مجوز فرهنگ و ارشاد اسلامی، 56 مورد مجوز اداره‌کل ورزش و‌ جوانان، 186 مورد مجوز اداره بهزیستی هستند و 5 انجمن از انتظامی کردستان مجوز دارند.

وی با ذکر اینکه سازمان‌های مردم‌نهاد بازوی توانمند دولت هستند، افزود: انجمن‌های مردم‌نهاد در حوزه موضوعات فرهنگی و اجتماعی، زیست‌محیطی، ورزش و جوانان، حقوقی، عمرانی و بسیاری از زمینه‌های دیگر فعالیت می‌کنند.

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان بیان کرد: اگر سازمان‌های مردم‌نهاد کنار دولت نباشند قطعاً دولت نمی‌تواند کارها را انجام دهد، سمن‌ها در استان بدون هیچ چشم‌داشتی و منافع اقتصادی و مادی در حال فعالیت‌اند و این جای تقدیر دارد.

رستگارنسب گفت: باید ارتباط و جلسات مکرری با سازمان‌های مردم‌نهاد داشته باشیم، معتقدم در حوزه عملیاتی بیشتر کار کنیم، قطعاً فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد موجب کاهش آسیب‌های اجتماعی می شود و دولت می‌تواند با حضور این سازمان‌های مردمی کارها و برنامه‌های خود را بهتر پیش ببرد.

زمینه «آموزش مربی صلح» در کردستان فراهم شود

امید رشیدی، رئیس انجمن حقوقدانان کردستان نیز در این جلسه با بیان اینکه “بنده بیست سال در NGOها و سازمان‌های مردم‌نهاد فعالیت داشته‌ام.”، اظهار کرد: انتظار می‌رود این جلسات با حضور مسئولان ارشد استانی هر فصل برگزار شود و امکان ملاقات حضوری و تبادل افکار فراهم شود.

وی خواستار توانمندسازی خانواده سازمان‌های مردم‌نهاد شد و گفت: باید NGOها در تمام امورات ورود کنند، استانداری و معاونت اجتماعی و زیرمجموعه‌های حوزه اجتماعی چه‌کاری برای چابک‌سازی اجتماعی و نیازهای نظام حاکمیت  انجام داده‌اند؟

رئیس انجمن حقوقدانان کردستان تصریح کرد: آسیب‌های اداری و‌ نقایص در نحوه مدیریت اداری وجود دارد، NGOها می‌توانند بازوی خوبی برای دولت باشند و این مشکلات را بررسی و‌ پیگیری کنند، کم‌کاری مدیر اجرایی و‌ نارضایتی در مردم از دستگاه‌های اجرایی موجب اعتراضات مردم خواهد شد.

وی تأکید کرد: سازمان‌های مردم‌نهاد می‌توانند علیه دستگاه‌های اداری معترض شوند و از طریق دیوان عدالت اداری از آنان شکایت کنند، بنابراین انتظار می‌رود پیگیری حقوقی دستگاه‌های مردم‌نهاد علیه دستگاه اداری ایجاد شود.

رشیدی با تذکر اینکه زمینه «آموزش مربی صلح» برای نخستین بار در کردستان فراهم شود، عنوان کرد: امیدواریم نظارت بر مؤسسات شاخص تقویت شود و جهت حل مشکلات مالی، اعتبارات فرهنگی به سازمان‌های مردم‌نهاد تزریق شود.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران تالاسمی استان کردستان نیز در این جلسه ابراز کرد: هماهنگی بین سازمان‌های مردم‌نهاد با استانداری وظیفه شورای توسعه و حمایت است که اگر طرح دعاوی دارد به‌عنوان حلقه میانی به استانداری  بازتاب داده شود، هدف از تشکیل شورای توسعه، توانمندسازی سازمان‌های مردم‌نهاد است و باید علاوه بر برگزاری کارگاه‌های آموزشی به سمن‌ها، برای مدیران دولتی نیز کارگاه  شناسایی سازمان‌های مردم‌نهاد برگزار شود تا مدیران دولتی با فعالیت و شیوه عملکرد سازمان مردم‌نهاد آشنا شوند.

میلاد رضایی گفت: انتظار می‌رود استانداری به‌عنوان مرجع اصلی و ارشد از سازمان‌های مردم‌نهاد حمایت کنند، در حوزه بیماری‌ها 10 تا 15 هزار بیماری خاص در استان کردستان وجود دارد که باید توسط سازمان‌های مردم‌نهاد حمایت شوند تا بخش عظیمی از مشکلات مردم حل شود، متأسفانه نه بودجه‌ای هست و نه حمایتی می‌شود و سازمان‌های مردم‌نهاد نقش بسیار کمرنگ داشته‌اند و به حاشیه رفته‌اند.

تکدی‌گری با کارت معلولان!

سینا کریمی کردستانی، رئیس انجمن ضایعات نخاعی استان کردستان نیز بیان کرد: به‌عنوان درددل، شرایط بسیار بدی را سپری می‌کنیم و اولین مشکل ما «نبود فضای مناسب‌سازی برای معلولان» است که متأسفانه در خود استانداری کردستان این فضا برای معلولان وجود ندارد.

وی گفت: در کل پیاده‌راه فردوسی و کل پاساژهای سطح شهر سنندج هیچ‌گونه ویلچری نمی‌تواند وارد شود، در یک ماه گذشته 9 معلول فوت کرده‌اند، هیچ‌گونه میادین و اماکن ورزشی برای معلولان وجود ندارد، عدم دسترسی به آسانسور و مناسب‌سازی، عدم همکاری صداوسیما با نبود تولید محتوا و همکاری دغدغه به‌حق ماست.

رئیس انجمن ضایعات نخاعی استان کردستان مدعی شد: سال‌هاست ( قریب به 4، 5 سال) که گروه‌ها و اشخاص مختلفی در فضای مجازی با کارت معلولان در استان تکدی‌گری و سوءاستفاده کرده، در حالی که این افراد سواد ابتدایی نیز ندارند اما درآمد میلیونی کسب می‌کنند و  زمانی‌که کارت‌ها را به خانواده‌های معلولان پس می‌دهند، یک تا 2 میلیون تومان موجودی در حساب‌هایشان وجود دارد در حالی‌که ده‌ها میلیون پول توسط مردم و خیرین به آن حساب واریز شده است، می‌توانم مصداقی و نمونه ده‌ها خانواده‌ها را معرفی کنم. امیدوارم مسئولان به حوزه معلولان به ویژه معلولان جسمی حرکتی نگاه ویژه داشته باشند.

طهماسبی مسئول خانه تشکل‌های استان کردستان نیز گفت: جلسات باید مصوبه داشته باشد، نظارت بر عملکرد سازمان‌های مردم‌نهاد تقویت شود، از 547 انجمن قطعاً 100 مورد فعال نیست، باید از طرف خانه تشکل‌ها هیئتی تشکیل شئذ و نظارت انجام شود.

.
منبع:
خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

error: Alert: Content selection is disabled!!