برندگان جایزۀ پولیتزر ۲٠٢۴ / تقدیر از نیویورک‌تایمز و خبرنگارانی که جنگ غزه را پوشش دادند

تاریخ خبر/ شنبه, 22اردیبهشت , 1403

پوشش اخبار مربوط به غزه، یکی از مهمترین موضوعات مورد توجه هیأت داوران برای اهدای جوایز پولیتزر ۲۰٢۴ بود و از نیویورک‌تایمز و روزنامه‌نگارانی که تحولات غزه را پوشش داده‌اند، تقدیر ویژه به عمل آمد. 

بنا به گزارش ار.اف.ای به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، پوشش خبری جنگ غزه، دو جایزۀ پولیتزر و یک تقدیر ویژه را در صد و هشتمین دورۀ اهدای جوایز پولیتزر به همراه داشت.

روزنامۀ نیویورک‌تایمز امسال یکی از سه جایزۀ پولیتزر خود را به خاطر پوشش خبری تحولات غزه در بخش گزارش بین‌المللی به دست آورد که هیأت پولیتزر آن را «گسترده و روشنگرانه» توصیف کرد.

سرویس خبری رویترز نیز برندۀ جایزه پولیتزر در بخش عکاسی خبر فوری برای  ثبت تصاویری از نخستین روزهای جنگ غزه شد. 

هیأت پولیتزر همچنین از تمام روزنامه‌نگاران و نویسندگانی که جنگ غزه را پوشش دادند نیز تقدیر ویژه به عمل آورد. 

امسال خبرگزاری آسوشیتدپرس برای ۱۵ عکس‌ تکان‌دهنده‌ای که جمعیت‌ بی‌سابقه مهاجران و سفر طاقت‌فرسای آنها از کلمبیا تا مرز آمریکا را به تصویر می‌کشید، برنده جایزه پولیتزر در بخش گزارش تصویری شد.

این عکس‌ها در سالی که بحران مهاجرت یکی از مهمترین موضوعات و در صدر اخبار جهانی محسوب می‌شد، توسط کارکنان آسوشیتدپرس از نقاطی همچون آمریکای لاتین و در امتداد مرز امریکا و مکزیک و نیز تگزاس و کالیفرنیا گرفته شده‌اند.

 بنا به نوشتۀ خبرگزاری آسوشیتدپرس، بیش از ۱۰ میلیون مهاجر در طول پنج سال گذشته به  درون مرزهای آمریکا وارد شده‌اند که بر خلاف دوره‌های گذشته، طیف وسیعی از این مهاجران از کشورهایی همچون ونزوئلا، کوبا، اکوادور، هائیتی و کشورهای آفریقایی آمده‌اند.

روزنامۀ واشنگتن پست نیز امسال در سه بخش گزارش ملی، سرمقاله و تفسیر، موفق به دریافت جایزۀ پولیتزر شد.

جوایز پولیتزر در ۱۵ رشته به بهترین‌ها در حوزۀ روزنامه‌نگاری و در ۸ رشته در حوزۀ هنری با تمرکز بر کتاب، موسیقی و تئاتر اهدا شد. برندگان جوایز نقدی ۱۵۰۰۰ دلاری دریافت کردند و یک مدال طلا نیز به سازمان خبری برنده جایزه خدمات عمومی اهدا شد.

در سال‌های گذشته، هیات پولیتزر از خبرنگارانی که جنگ‌های اوکراین و افغانستان را پوشش دادند، تقدیر کرده بود.

جوایز پولیتزر که نخستین‌بار در سال ۱۹۱۷ اهدا شد، هر سال در ماه آوریل با نظارت دانشگاه کلمبیا برگزار می‌شود و معتبرترین جایزه در حوزه روزنامه‌نگاری در ایالات متحده به شمار می‌آید.

.
منبع:
خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

error: Alert: Content selection is disabled!!