تعطیلی باغ معین ضربه بزرگی به هنر خوزستان است

تاریخ خبر/ پنجشنبه, 20اردیبهشت , 1403

سید منصور ناصری در گفتگو با خبرنگار خبرفوری با اشاره به اجرای حکم تخلیه مجموعه تفریحی واقامتی و فرهنگی باغ معین اظهار کرد: سال هاست که گروه های نمایشی به دلیل کمبود جا و مکان استاندارد و مناسب برای تمرین بی خانمان هستند و مجبورند در مکان های دیگری تمرین کنند.

او افزود: تالار آفتاب هم که تنها جا برای تمرین گروه های نمایشی است با کمبود مواجه است و پاسخگوی هنرمندان و هنرجویان و علاقه‌مندان به هنر نمایش نیست. 

کارگردان، بازیگر و نمایشنامه نویس خوزستانی تصریح کرد: در این شرایط مجموعه فرهنگی هنری تفریحی اقامتی باغ معین از یک سال پیش بدون دریافت حتی یک ریال پول و چشمداشت مالی امکان و فرصت تمرین را به صورت رایگان به ما داد و این کاری بود که هیچ کس در این دوره و زمانه انجام نمی دهد مگر آن که آدم آزاده و هنرشناس و یا دغدغه هنر و فرهنگ را داشته باشد.

ناصری با انتقاد از اجرای حکم تخلیه باغ معین اهواز و تعطیلی احتمالی آن، تصریح کرد: شنیدن این خبر باعث ناراحتی و دلسردی ما شده و چند روزی است که دل و دماغ تمرین کردن نداریم و حال مان از شنیدن این خبر خوب نیست.

او افزود: واقعأ در یک سال و اندیِ قبل که من ، در باغ معین تمرین کردم ، اینجا تنها جایی بود که متوانستم بدون هیچ گونه دغدغه ای بیامتمرین کنم آن هم بدون این که از من مبلغی بابت چیزی گرفته شود  و حمایت هم شدم توانستم تعداد زیادی از بچه های این شهر و شهرهای اطراف را در این مکان آموزش دهم.

کارگردان تئاتر خوزستان تصریح کرد: هنر نمایش در اهواز مظلوم و غریب است و هنرمندان اهوازی با کمترین ها و کمترین حمایت ها کار می کنند و اگر قرار باشد همین جای تمرین را هم از ما بگیرند دیگر نمی دانیم چه کنیم.

ناصری ادامه داد: آقای حسین پور ، این اجازه را به ما داد در مجموعه باغ معین ، که بتوانیم یک مجموعه را راهنمایی کنیم ، راهبرد داشت و توانستیم با این راحتی که این جا داشتیم ، برای ایاب و ذهاب بچه ها، هنرجویان زیادی را  در حوزه آموزش ، هنرهای دراماتیک ، تئاتر و در بخش های مختلف حتی نویسندگی ، کارگردانی ، بازیگری تربیت کنیم.

او یادآور شد: این جا برای ما مکان خوبی بود و در صورتی که در این شهر تعداد زیادی سالن وجود داشت که هیچ کدام به ما نرسید و این جا تنها جایی بود که ، پناه آورده بودیم و با روی باز آقای حسین پور به عنوان هنرمند که دغدغه ما را می فهمید ، این جا به ما پناه داد و ما توانستیم طرح های خود را اجرایی کنیم.

بنیانگذار رویداد چهارشنبه ها با تئاتر در خوزستان گفت: قبلا در این مکان یک جشنواره کوتاه تئاتر ، با حدود ۱۶ اثر ، تولید و اجرا کردیم و مخاطب داشتیم و این ها همه به لطف آقای حسین پور بود.

ناصری با انتقاد از اجرای حکم تخلیه باغ معین اهواز و تعطیلی احتمالی آن ، افزود: بنده هیچ گونه شناختی نسبت به آقای آخوند علی نداشته و ندارم ، فقط این را می دانم که ایشان رئیس دانشگاه چمران می باشد و اسمش را می گذارم آقای ایکس و هر گزینه ی دیگه جایگزین ایشان شود ، ای کاش با تحقیق بهتری عمل کند   حضوری بیاید و با بقیه ی دوستان هم حرف بزند و نظر آنها را هم جویا شود.

او بیان کرد: باغ معین تنها جایی بود که می توانستیم بیاییم و اگر بسته شود ، ما دیگه واقعأ،  برای مکان آموزشی مشکل داریم ، و توان مالی هم نداریم که بتوانیم جایی را هم برای بچه ها در نظر بگیریم ، از ایشان خواهش می کنم با سعه صدر بیشتر و بهتری به این موضوع نگاه کنند و ان شاالله که جامعه هنری در این کش و قوس ها ، کم تر ضربه بخورد .

.
منبع:
خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

error: Alert: Content selection is disabled!!