افتتاح اولین جایگاه سوخت هیدروژن برای کامیون‌ها در کالیفرنیای آمریکا

تاریخ خبر/ دوشنبه, 10اردیبهشت , 1403

شرکت فرست‌المنت فیول(FirstElement Fuel) مستقر در کالیفرنیای آمریکا که در سال ۲۰۱۳ تأسیس شده است، اولین جایگاه سوخت هیدروژنی جهان را برای کامیون‌های تجاری در خارج از بندر اوکلند افتتاح کرد.

به نقل از آی‌ای، ظرفیت این جایگاه بیش از ۱۰ برابر ظرفیت جایگاه‌های قبلی است.

از ناوگان تراکتورهای پیل سوختی هیوندای که هر کدام ۶۸.۶ کیلوگرم هیدروژن را برای ۴۵۰ مایل برد حمل می‌کنند، برای انجام وظیفه بارگیری و سوخت‌رسانی استفاده می‌شود.

بنابراین کامیون‌های هیدروژنی از این پس می‌توانند در اوکلند فعالیت کنند و از این جایگاه سوختگیری خواهند کرد.

لازم به ذکر است که قرار است در کالیفرنیا از سال ۲۰۳۶ فروش کامیون‌هایی که از سوخت گازوئیل استفاده می‌کنند، به منظور کاهش آلودگی هوا ممنوع شود. با وجود اینکه تولید هیدروژن نیز برای محیط زیست آلودگی به همراه دارد، اما استفاده از سوخت هیدروژن برای به حرکت درآوردن موتورهای الکتریکی کامیون‌های بزرگ آلودگی کمتری نسبت به استفاده از سوخت‌های فسیلی ایجاد می‌کند. 

به همین دلیل است که هواداران محیط زیست طرفدار کامیون‌های بزرگی هستند که با سوخت هیدروژنی و باتری کار می‌کنند، چرا که آنها آلودگی کمتری ایجاد می‌کنند. 

گفتنی است که شرکت‌های کامینز، بوش، دایملر، تویوتا و ولوو نیز در حال تولید کامیون‌های هیدروژنی هستند.

به گفته شرکت فرست‌المنت فیول، این جایگاه سوخت قادر است مخازن هیدروژن یک کامیون را ظرف ۱۰ دقیقه پر کند، به این معنی که این جایگاه می‌تواند به حدود ۲۰۰ کامیون در روز سوخت‌رسانی کند.

رهبر جهانی در راه حل‌های ایستگاه سوخت‌گیری هیدروژن

هدف شرکت فرست‌المنت فیول ارائه هیدروژن ایمن، قابل اعتماد و خرده فروشی به مشتریان وسایل نقلیه هیدروژنی است.

این شرکت ادعا می‌کند که در راه‌حل‌های ایستگاه سوخت‌گیری هیدروژن با استقرار امکاناتی در شهرهای ایرواین، سانتا آنا و لیورمور در جهان پیشرو است.

تا دسامبر ۲۰۲۳، این شرکت ۴۱ ایستگاه خرده‌فروشی در سرتاسر کالیفرنیا داشت و اکنون ایستگاه‌های بیشتری را برای خدمات رسانی به کامیون‌های سنگین با نیروی هیدروژن توسعه می‌دهد.

تایسون اکرل، مشاور حمل و نقل پاک دفتر توسعه کسب و کار فرماندار کالیفرنیا می‌گوید دولت فدرال ایالات متحده هشت میلیارد دلار برای شروع سریع آنچه «اقتصاد هیدروژنی» می‌نامد، اختصاص داده است و انتظار دارد بودجه کافی برای ساخت ۶۰ جایگاه سوخت هیدروژن برای کامیون‌ها داشته باشد که که از نظر تئوری برای خدمات‌رسانی به ۵۰۰۰ کامیون و ۱۰۰۰ اتوبوس کافی خواهد بود.

در همین راستا در دسامبر ۲۰۲۳، شرکت‌های نیکولا و فرست‌المنت فیول یک توافقنامه قطعی ۱۰ ساله برای سوخت‌گیری کامیون‌های الکتریکی پیل سوختی هیدروژنی نیکولا در جایگاه‌های سوخت‌گیری هیدروژن فرست‌المنت فیول در اوکلند رسمی کردند.

تحت این مشارکت استراتژیک، فرست‌المنت فیول به عنوان شریک راه حل‌های سوختی نیکولا منصوب شده است. این همکاری مشتریان نیکولا را قادر می‌سازد تا به خدمات سوخت‌رسانی در جایگاه جدید کامیون‌های سنگین چند منظوره فرست‌المنت فیول که به صورت استراتژیک در نزدیکی بندر اوکلند قرار دارد، دسترسی داشته باشند.

این جایگاه دارای اولین خط سوخت‌رسانی سریع کامیون‌های سنگین H۷۰ در جهان برای سوخت‌گیری کارآمد با هیدروژن است. این جایگاه از کمیسیون انرژی کالیفرنیا تحت پروژه NorCal Zero بودجه دریافت کرده است.

جوئل ایوانیک، موسس و رئیس اجرایی فرست‌المنت فیول گفت: این همکاری گواهی بر تعهد ما برای تغییر صنعت حمل ‌و نقل است و ما مفتخریم که در نیروبخشی کامیون‌های الکتریکی پیل سوختی هیدروژنی نوآورانه نیکولا ایفای نقش می‌کنیم.

وی افزود: ما مطمئن هستیم که هم‌افزایی بین تخصص و چشم انداز مشترک ما به تغییر شکل چشم انداز حمل و نقل پاک و پایدار کمک می‌کند و به سمت آینده‌ای با انرژی هیدروژنی حرکت می‌کنیم.

.
منبع:
خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

error: Alert: Content selection is disabled!!