باغ گیاه شناسی رهید؛ مال باختگان ارتش به سر خط برگشتند

تاریخ خبر/ سه شنبه, 4اردیبهشت , 1403

۱۴ سال پیش، وقتی مقامات وقت شهرداری، در حضور نماینده وزارت جهادکشاورزی و کارشناسان سازمان میراث فرهنگی مجوز ساخت پروژه‌ای مسکونی را در حوالی چیتگر برای بنیاد تعادن ارتش صادر می‌کردند، کسی احتمال نمی‌داد پروژه به‌خاطر تداخل با ساخت باغ گیاه‌شناسی ملی سروشکل جنجالی به‌خود بگیرد. جستجوی اینترنتی نشان می‌دهد مالکان ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی تعریف شده در پروژه پهنه طبیعت چیتگر، تمام این سال‌ها استرس طاقت‌فرسایی را تجربه کرده‌اند و با اینکه پولشان نزد پیمان‌کاران بنیاد تعاون ارتش بوده، مدام بابت آخر و عاقبت کار دلهره داشتند.

چرا پروژه پهنه طبیعت چیتگر جنجالی شد؟

شورای‌عالی مسکن، اسفند گذشته جلسه ای ویژه با حضور فرماندهان عالی‌رتبه نظامی ترتیب داد. علاوه بر شخص رئیس‌جمهور و مهرداد بذرپاش وزیر مسکن، سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح، سرلشکر حسین سلامی فرمانده سپاه، امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش و سردار احمدرضا رادان فرمانده فراجا در جلسه حضور داشتند.

دستور جلسه به حل‌و‌فصل مسائل مرتبط با مسکن نیرو‌های مسلح اختصاص پیدا کرد و در آن حرف پروژه پهنه طبیعت چیتگر، توسط امیر سرلشکر سید عبدالرحیم موسوی، فرمانده کل ارتش به میان آمد که از رئیس‌جمهور تقاضای زمین جدید داشت.

پروژه پهنه طبیعت چیتگر چیست و چطوری توانسته تا این اندازه اهمیت پیدا کند؟

پیش‌بینی ساخت ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی توسط بنیاد تعاون ارتش به‌ تنهایی می‌تواند پاسخ این سوال را بدهد. همه‌چیز در سال‌های اول طبق برنامه پیش می‌رفت تا اینکه اسم باغ گیاه‌شناسی ملی ایران وسط آمد.

بیشتر بدانید | پهنه D ارتش، در قالب پروژه بزرگ ساخت‌وساز در منطقه ۲۲ تهران تعریف شده است. پنج هزار و ۲۸۰ واحد مسکونی را در خود جای داده و شامل ۲۲ برج ۲۴ طبقه می‌شود. پهنه D را با نام پهنه طبیعت نیز می‌شناسند، چون در بلوار پژوهش و در مجاورت باغ ملی گیاه‌شناسی قرار دارد

باغ گیاه‌شناسی ملی ایران، در زمان صدور مجوز ساخت پروژه پهنه طبیعت چیتگر، وجود خارجی نداشت یا حداقل قرار نبود تا این اندازه استراتژیک باشد. شش سال پس از شروع ساخت‌وساز و فعالیت پیمانکاران مرتبط با تعاونی مسکن ارتش در پروژه پهنه طبیعت، باغ گیاه‌شناسی در قالب میراث طبیعی به ثبت رسید و جنجال‌ها با طرح دغدغه‌های محیط‌زیستی و باتکیه‌ بر خطر بلندمرتبه‌سازی برای حریم میراث طبیعی کلید خورد.

تعاونی مسکن ارتش از همان ابتدا اعلام کرد نظر قانون را قبول دارد و حتی حاضر شد تا زمان اعلام نظر کارشناسی، کار پروژه را متوقف کند و به پیمانکاران ضرر بدهد؛ ولی با وجود اعلام نظر صریح مرجع قضایی به نفع مالکان و خریداران امتیاز پهنه طبیعت چیتگر، زور طرف مقابل همچنان می‌چربید.

تجمعاتی در فاصله رفت‌وبرگشت‌ها و تلاش‌هایی صورت‌گرفته به‌منظور ریش‌سفیدی و حل‌وفصل اختلافات، شکل گرفت و گروهی که حالا دیگر خودشان را مال‌باخته پهنه طبیعت چیتگر می‌دانستند در آن حضوری فعال پیدا کردند. اخبار تجمع خیلی زود در رسانه‌های مکتوب و آنلاین منتشر شد و به اخبار تلویزیون راه پیدا کرد، حتی از شبکه‌های ماهواره‌ای خارج کشور مانند بی‌بی‌سی و ایران اینترنشنال سردرآورد.

پایان جنجال ساختمان‌سازی ارتش در حوالی چیتگر

چرا کار تعاونی مسکن ارتش در اطراف باغ گیاه‌شناسی گره خورد؟

وعده ساخت مسکن دولت ابراهیم رئیسی، رسماً روی زمین‌مانده و اگر دولت می‌خواهد سربلند باشد، باید در نیمه باقیمانده از حیاتش حدود چهار میلیون مسکن تکمیل کند و تحویل متقاضیان بدهند. ساخت بیش از ۵۰۰ هزار واحد مسکونی از این تعهد را بر دوش نیرو‌های مسلح گذاشته‌اند.

بتاجا یا همان تعاونی مسکن ارتش، در پروژه پهنه طبیعت چیتگر به‌تنهایی ۱۶ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی تعریف کرده و اگر با کمی مساعدت موفق به شکستن طلسم کار شود، دولت در پایان قادر است؛ مانند دیگر پروژه‌های نیمه‌تمام از جمله مسکن مهر و مسکن ملی، این پروژه را هم ادغام کرده و کارنامه خودش را از منظر آماری بهبود ببخشد.

بیشتر بدانید | مسکن چیتگر و بازار آن حاشیه زیاد دارد. میزان گزارش‌های مربوط به کلاهبرداری و سوءاستفاده از مردم به‌خصوص در پروژه‌های پیش‌خرید مسکن چیتگر فراوان است و کارشناسان مدام به خریداران درباره ریسک خرید و پیش‌خرید مسکن در چیتگر و پروژه‌های اطراف آن هشدار می‌دهند. بخش اعظم دلهره افرادی که خود را مال‌باختگان پهنه طبیعت چیتگر می‌نامند، از چنین مواردی سرچشمه می‌گیرد. هرچند که گمان نمی‌رفت پیمان‌کاران بنیاد تعاون ارتش، قصد کلاهبرداری از اعضای ارتش و خانواده‌های آن‌ها را داشته باشند.

با اینکه علیرضا زاکانی شهردار تهران، آبان پارسال گفت به دلیل اخذ مجوز‌ها در سال‌های قبل قادر نیست جلوی ساخت‌و‌ساز پروژه تعاونی مسکن ارتش را بگیرد، باز هم مقامات و مسئولان مرتبط با محیط‌زیست اعلام کردند بر اساس استانداردها، حریم در نظر گرفته‌شده برای باغ گیاه‌شناسی حداقل ۵۰۰ متر است و وجود ساختمان‌های بلند در اطراف باغ، باعث جلوگیری از نفوذ آب به زمین می‌شود.

این حرف آب پاکی را روی دست متقاضیان پروژه بزرگ تعاونی مسکن ارتش ریخت؛ افرادی که سال‌ها پس‌اندازشان را صرف پیش‌خرید واحدها کرده بودند.

سرنوشت نهایی پروژه جنجالی تعاونی مسکن ارتش

بتاجا اواخر دهه ۸۰ مجوز ساخت مسکن در حوالی چیتگر را دریافت کرد. ضوابط طرح تفصیلی جدید شهر تهران دو سال بعد ابلاغ شد و ساخت باغ ملی گیاه‌شناسی را چند وقت بعد استارت زدند. ورود باغ ملی گیاه‌شناسی به فهرست میراث طبیعی نیز به سال ۱۳۹۵ برمی‌گردد. تمام این سال‌ها، زمان علیه پروژه بنیاد تعاون ارتش و متقاضیان پروژه پهنه طبیعت چیتگر عمل کرده است.

بتاجا از اسفند سال قبل مشغول بررسی آخرین و احتمالاً تنها راه‌حل موجود بوده و در دومین روز از اردیبهشت ۱۴۰۳ تصمیم گرفت آن را در قالب خبری روی سایتش به اطلاع مال‌باختگان پهنه طبیعت چیتگر برساند. زمینی به‌اندازه چهار هکتار در بخش شرقی همان نقطه از سوی شهرداری به ارتش تحویل داده می‌شود.

تکلیف درخت‌های باغ گیاه‌شناسی مشخص شد، اما تکلیف ۱۶ هزار و ۵۰۰ نفر خانواده ارتشی که دل به ساخت خانه‌هایشان بسته بودند مشخص نیست؛ افرادی که به گفته خودشان با قرض و فروش طلا و ماشین سرمایه خود را در اختیار تعاونی ارتش قرار داده بودند. 

سایه ساختمان‌های بلند از روی سر باغ گیاه‌شناسی برداشته شد و همه نفس راحت کشیدند با این حال خانواده‌های مال‌باخته به نقطه سر خط برگشته‌اند و بعد از سال‌ها انتظار و سرمایه‌گذاری جز یک خط وعده اختصاص زمین جدید هیچ در دست ندارند.

.
منبع:
خبر فوری | https://www.khabarfoori.com

error: Alert: Content selection is disabled!!